Dünyaca Ünlü Şirketlerden Kullanıcıları Harekete Geçirmek için 10 Öneri!

Kullanıcıları harekete geçirmek için kullanıcı ve hizmet arasında bir bağlantı kurulmalıdır. Sunduğunuz hizmete karşı empati yeteneğini güçlendirin ve kullanıcılarınıza odaklanın. Motivasyonu doğru sağladığınızdan emin olmak için 10 öneriye göz atalım.

Check-Up Başlat

Kullanıcıları Harekete Geçirmek! oldukça uğraş ve analiz gerektiren bir eylemdir. Peki, dünyaca ünlü şirketler kullanıcı deneyimi hakkında neler öneriyor? İstatistiklerle sunulan bilgileri sizler için derledik.

Küçük işletme web sitelerinin %70'inden fazlası harekete geçirici mesaj butonlarını kullanmıyor.

Harekete geçirici mesaj butonları, e-ticaret için önemli bir özelliktir. Kullanıcılarınızı sitede bulunan ana teklife yönlendirmeyi amaçlar ve genellikle büyük, gösterişli ve dikkat çekicidirler. Daha önemlisi insanların ürün ve hizmetlerinizden yararlanmasını kolaylaştırır. İşletmelerin %70'inin sayfalarında bu butona yer vermemeleri oldukça şaşırtıcı olsa da kullanıcılarınız bu özelliği aramakta. UX optimizasyonu sayesinde müşterilerin tek bir tıklamayla alışveriş sürecini başlatabilirsiniz.

Daha iyi UI %200 dönüşüm oranı, daha iyi UX tasarımı %400 dönüşüm oranını sağlar.

Kullanıcı arayüzü, kullanıcı deneyimine uyumlu bir tasarımla birleştirmek büyük bir etki yaratır. Ancak kullanıcı deneyimine yatırım yapmak daha önemlidir. Kullanıcı deneyimi kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını verir. Ayrıca bu sayede markanıza ait sadık müşterilerinizin de sayısını arttırır.

Tüketiciler 2.23 ortalamayla düzenli olarak aynı anda cihaz kullanımı gerçekleştiriyor.

Kullanıcı istatistiklerine bakıldığı zaman tüketicilerin nadiren tek bir cihaza odaklandıklarını göstermekte. Bizler favori TV programımızı izlerken veya oyun oynarken telefonlarımızı kontrol ediyoruz. Bunu sadece iki cihaz ile sınırlamayanlar da mevcut. İstatistikler ne tür bir arayüz oluşturursanız oluşturun, uyarlanabilir olmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Sonuçta duyarlı tasarım, kullanıcı deneyiminin en önemli yönlerinden biridir.

Video içeriğinin Google’ın ilk sayfasına ulaşma olasılığı metinden 53 kat daha fazladır.

İnsanlar video içeriğine daha fazla düşkün hale geldi. Anlaşılması daha kolay ve görsel olarak sunulan bilgilerin tercih edilmekte. En iyi performans gösteren sitelerin çoğu da daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla video içeriği kullanır. Akılda kalıcı olması, görsel bir çekicilik sunması nedeniyle videolar metinlerden daha çok tercih ediliyor. Video içerikleri özellikle karmaşık ürün veya hizmetler sunan işletmeler için yararlı olacaktır. Ürünlerin kullanılmasına yönelik bir metin yerine görsel yardımcılar yol gösterici olacaktır.

Ortalama olarak, kullanıcılar gün boyunca her 5,6 dakikada bir telefonlarını açarlar.

Dünyada 7.7 milyar cep telefonu kullanıcısı mevcut her geçen gün artmaya devam etmekte. En büyük UX hatalarından biri web sitelerini mobil kullanıcılar için optimize ederek dönüşüme ayak uyduramamalarıdır. Dönüşümün hızlanmasıyla beraber tepki vermezseniz SEO sıralamanız düşebilir.

Kullanıcıların %50'si web sitesi mobil uyumlu değilse, hizmetinizi beğenseler bile siteyi daha az kullanır.

Dünyanın önde gelen şirketleri de mobil uyumluluk konusunda çok ısrarcı. Kullanıcı deneyimi için çok büyük bir etmen. Kullanıcılarınız mobil uyumluluğu olmayan ve geç yüklenen bir siteye girdiklerinde işletmeden memnun olsalar bile tamamen vazgeçme ihtimali olasıdır.

Tüketicilerin %96'sı, mobil cihazlar için hiç optimize edilmemiş sitelerle karşılaştı.

Dijital çağın önde gelen mobil kullanıcı yaygınlığı mevcut. Masaüstü cihazlar bir yere gitmeyecek olsa da, kullanıcıların çoğu mobil telefonlarını tercih ediyor. Mobil arama ile işletmeniz hakkında bilgi arayan kullanıcı için optimize çok önemlidir.

Kullanıcıların %52'si, duyarlı mobil tasarım kullanmayan bir şirketle etkileşim kurma olasılıklarının daha düşük olduğunu söyledi.

Kullanıcılarınızın duyarlı mobil tasarım kullanmayan işletmeniz hakkında olacak olan kötü sözün istatistiklere göre hızla yayılabileceğini göstermekte. Kullanıcılarınız mümkün olan en iyi deneyimi sunmayan şirketlerle ilişki kurmak istemiyorlar. Beklentilerini ve standart altında olan bir işletme için boşa zaman kim harcamak ister ki?

Mobil internet kullanıcılarının %73'ü yavaş yüklenen web siteleriyle karşılaştı.

Yükleme süreleri çok sayıda kullanıcıyı rahatsız etmekte. Birçok firma da dijital varlıklarını oluştururken çekici tasarıma odaklanır ve yükleme hızı dikkate alınmaz. Eski cihazlara veya yavaş internet bağlantısına sahip olan kullanıcılar, yavaş yüklenen ve görüntülenemeyen sayfalardan daha zararlı çıkan kitledir. Gerçekten “çekici bir tasarım sizleri kullanıcılarınız ile bağlayacak mı, koparacak mı?” sorusuna %73 istatistiği cevap vermekte.

Çoğu sitenin yükleme süresi 8 ile 11 saniye arasındadır.

Site yüklenirken geçen her saniye kullanıcı için sabır gerektirirken her geçen ekstra saniye yüksek bir kayıpla sonuçlanabilir. Günümüzde her şeyin pratik ve hızlı olmasına dayalı internet kullanımı kullanıcıları sabırsız bir davranış modeline iteledi. Bir site kullanıcılar için hemen görüntülenmezse, zaman ayırmaya değmediğini düşündürebilir. Sitenin genel kullanılabilirliğine dair de yüksek bir düzeyde önem verilmektedir.

Dünya markaları bizlere istatistiklerle, kullanılabilirliğin yanı sıra yükleme süresi, yaratıcı kalite, içerik kişileştirme ve duyarlı tasarım gibi önemli unsurları da göstermekte. Ürün Doktoruna başvur Check Up ile hemen reçeteni kap uzmanlarla birlikte kullanıcıları harekete geçirelim.

Ürün Doktoru İhtiyacına Birlikte Karar Verelim

Ürününüz için Check-up Yaptırın

Ürününüzün yardıma mı ihtiyacı var? Check-up paketlerimizle ilgili destek alın.

Online görüşme talebi oluşturun

Bu Yazıda Faydalanılan Kaynaklar

Girişimciler için Ücretsiz!

UX Kontrol Listesi

Girişimciler için hazırladığımız UX Kontrol Listesi şimdi yayında!
Kontrol Listesini indirerek girişiminizin UX ihtiyaçlarını önceliklendirin!

Kontrol Listesini Edinin

Mentörlerimizle Görüşün

En Hızlı Şekilde Ürününüzle İlgili Destek Alın!

İşlemleri tamamladıktan sonra en kısa sürede uzmanlarımızın uygun zamanı için bir bağlantı alacaksınız.

Mentörlerle Birebir Görüşün
No items found.

Servis Hakkında

UX Audit, bir web sitesinin ya da uygulamanın eksiklerini belirlemeye ve kullanıcı deneyimini kusursuz hale getirmeye yardımcı olur.  UX Audit servisimizi tercih ettiğinizde uzmanlarımız, ürününüzün mevcut kullanıcı deneyimini değerlendirirler. Bu değerlendirmeyi yaparken hem kişisel tecrübelerini hem de Jacob Nielsen tarafından oluşturulmuş "Sezgisel Analiz Maddeleri"ni dikkate alırlar.

Daha Fazlasını Öğren
Kullanıcı deneyiminizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin

Servis Hakkında

Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar, onlar için belirlediğiniz rotayı nadiren takip eder. CRO Audit hizmeti ziyaretçileriniz için en iyi dönüşüm yollarını keşfetmenize ve web sayfanızın dönüşüm oranlarını artırmak için bu veriye dayalı analizi kullanmanıza yardımcı olur. CRO Audit hizmetimiz sırasında test, geliştirme ve pazarlama hunisi optimizasyon önerileri ile uzmanlarımız dönüşüm oranınızı artıracak aksiyonları belirler.

Daha Fazlasını Öğren
Büyüme stratejilerinizi değerlendirelim.

Servis Hakkında

Bilinen bir yanılgının aksine Kullanıcı Arayüzü (UI), uygulamanızın veya web sitenizin sadece ne kadar güzel olduğuyla ilgili değildir, kullanıcı etkileşimini anlamak ve geliştirmekle ilgilidir. UI Audit, ürünün kendisini görsel dilde nasıl ifade ettiğine odaklanır ve hangi yönlerinin eksik olduğunu tespit eder.

Daha Fazlasını Öğren
Arayüz tasarımınızı değerlendirelim.

Diğer Blog Gönderileri

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.