Filtreleme ve Sıralama Deneyiminizi İyileştirmeniz için 9 Öneri!

Filtreleme ve sıralama, kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyi kolayca bulmasını sağlar. Ürün Doktoru sizi genel kullanıcı memnuniyetinizi iyileştirmek için filtreleme ve sıralamaya yönelik en iyi uygulamaları keşfetmeye davet ediyor.

Check-Up Başlat

Çevrimiçi alışverişe gün geçtikçe talep artmaya devam ediyor. Kullanıcılarınızın beğendikleri veya ihtiyaç duydukları bir şeyi aramak için sitenizi kullanamazlarsa, geri gelmeme ihtimalleri yüksektir. Peki, siz ürün veya hizmetinizde kullanıcılarınızın seçimlerine ne kadar önem veriyorsunuz?

Ürün Doktoru, filtreleme ve sıralamanın kullanıcılarınızın aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için 9 uygulamayı öneri olarak sunuyor.

Neden Filtreleme ve Sıralamaya Önem Vermelisiniz?

Filtreleme ve sıralama, kullanıcıların geniş ürün katalogları arasında kolayca gezinmelerine ve aradıklarını bulmalarına yardımcı olan temel araçlardır. Çevrimiçi mağazalar, kullanıcılara arama sonuçlarını detaylandırma olanağı sunarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve kullanıcıların istedikleri ürünleri bulup satın almalarını kolaylaştırabilir.

Örneğin, bir kullanıcı yalnızca indirimde olan ürünleri görmek ya da ürünleri fiyat veya popülerliğe göre sıralamak isteyebilir. Ancak, çok fazla seçeneğin kullanıcılar için bunaltıcı olabileceğini ve kararsızlığa yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

Bu nedenle filtreleme ve sıralama kontrollerini, kullanıcıların kendilerini bunalmış hissettirmeyen ihtiyaç duydukları seçenekleri bulmalarını kolaylaştıracak şekilde tasarlamak önemlidir. Örneğin, benzer seçenekleri bir arada gruplamak veya etiketler kullanmak faydalı olacaktır. Ürünleri fiyata veya popülerliğe göre sıralama seçeneğide sunabilirsiniz.

Sıralama ve Filtre Arasındaki Fark Nedir?

Sıralama ve Filtreleme Özellikleri birbirlerine karıştırılabilen iki kavram. Peki, birbirinden ayıran fark nedir?

Amazon.com da sırala seçeneğini tıklayınca çıkan seçenekler

Sıralama, sadece kullanıcı tarafından görülebilen öğe sayısının sabit kaldığı sadece öğe sırasının belli koşula göre değiştirilmesidir. Sıralamalarda yer alan seçenekler tüm ürünlerde yer alan bilgilerdir. Yaygın sıralama örnekleri ise Amazon örneğindeki gibi, yüksekten düşüğe veya düşükten yükseğe, alfabetik sıraya göre olabilir.

Amazon.com da filtreleme seçeneği aradığınız ürüne göre değişkenlik gösterebilir.

Filtreleme, yalnızca bir kullanıcının seçtiği ölçütlerle eşleşenleri içerecek şekilde seçenek sayısının azaltıldığı yerdir. Bunlar genellikle ürünlerin özelliklerine dayalıdır, bu nedenle ortak kategoriler renk, boyut veya tür olabilir. Ancak, yukarıda resimde gösterildiği gibi, bulundukları kategoriye bağlı olarak bazı benzersiz seçenekleri olacaktır. Örneğin; ayakkabı arattığınızda numara filtrelemesi karşınıza çıkarken, mobilya araması sonucunda farklı filtreleme seçenekleriyle karşılaşacaksınız.

Ürün Doktorunun sizler için bulduğu kullanıcıların aradıklarını bulmalarına ve seçmelerine yardımcı olan farklı özelliklerin kullanımına ilişkin en iyi uygulamalardan bazılarına bakalım.

1. Arama Sonuçlarının Toplam Sayısını Görüntüleyin:

Reddit, filtreleme seçeneklerinde kaç sonuca ulaştıklarını gösteriyor.

Arama sonuçlarının toplam sayısının gösterilmesi, kullanıcıların aramalarının ölçeğini anlamalarına yardımcı olabilir ve onlara kaç sonuç görecekleri konusunda bir fikir verebilir. Bu seçenekle, toplam sonuç sayısının sayfanın üst kısmında gösterilmesi veya her filtre için sonuç sayısının gösterilmesi gibi çeşitli şekillerde de sunulabilir.

Örneğin, "1000 sonuçtan 100'ü gösteriliyor". Kullanıcılara görmeyi bekleyebilecekleri sonuç sayısı hakkında bir fikir verebilirsiniz.

2. Tümünü Temizle Seçeneğini Ekleyin:

Webflow, seçilen filtre seçeneklerini görmenizi sağlıyor.

Kullanıcılara tüm filtreleri temizleme olanağı vermek, yanlış sonuçlar elde ettiklerini düşündüklerinde hızlı bir şekilde baştan başlamalarına yardımcı olabilir. Kullanıcılarınızın hızlı ve basit bir şekilde baştan başlamasını sağlamanız için “Tümünü Temizle” düğmesini erişimi kolay bir konuma yerleştirebilirsiniz.

Ek olarak, kullanıcıların belirli bir filtreyi kaldırmak istemeleri durumunda neye göre filtreleme yaptıklarını kolayca anlayabilmeleri için uygulanan filtreleri göstermek yararlı olabilir.

3. Arama Yaparken Sıralamaya İzin Verin:

Farfetch, kullanıcılarına çeşitli kriterlere göre sıralamasını teşvik ediyor.

Kullanıcıların arama sonuçlarını fiyat, popülerlik, derecelendirme, yeni gelenler vb. gibi farklı kriterlere göre sıralamalarına izin vermek, kendileriyle en alakalı ürünleri hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir.

Kullanıcıları çok fazla seçenekle bunaltmamak için sıralama seçeneklerinin sayısını sınırlı tutmak önemlidir. Ayrıca, sıralama seçeneklerini arama sonuçlarının en üstüne veya özel bir sıralama menüsüne yerleştirerek kolayca erişilebilir hale getirebilirsiniz.

4. Benzer Kategorileri Gruplayın:

Tiktok, içerik kategorilerini gruplandırarak kolaylaştırıyor.

Benzer filtreleri kategoriler halinde gruplandırmak, kullanıcıların hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, bir kullanıcı yeni bir gömlek arıyorsa, 'Beden', 'Renk', 'Marka' vb. için bir kategoriye sahip olmaları onlar için yararlı olacaktır. Bu, özellikle çok sayıda filtre varsa, kullanıcıların aradıkları seçenekleri bulmalarını kolaylaştırabilir.

5. Çoklu Seçim İmkanı Sunun:

Asana, filtrelemede birden fazla seçenek sunarak deneyimi kolaylaştırıyor.

Kullanıcıların bir filtre içinde birden fazla seçenek seçmesine izin vermek, spesifik kriterler için faydalı olabilir. Örneğin, bir kullanıcı hem yeşil hem de orta beden bir gömlek arıyorsa, filtre içinde her iki seçeneği de seçebilmelidir. Bu yaklaşım, kullanıcılara zaman ve çaba tasarrufu sağlayabilir, aradıkları ürünleri bulmalarını kolaylaştırabilir.

6. En Popüler Seçenekleri Önceden Gösterin:

Canva, popüler seçenekleri önceden göstererek kullanıcıya sunuyor

En popüler seçeneklerin önceden gösterilmesi, kullanıcıların ihtiyaçlarıyla en alakalı seçenekleri hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, bir kullanıcı yeni bir gömlek arıyorsa, filtre listesinin en üstünde en popüler renk seçeneklerini görmesi yararlı olacaktır.

7. Anlaşılabilir Etiketler Kullanın:

Spotify, iş alımı için kullandığı filtreleme özelliğinde anlaşılabilir etiketleri tercih ediyor.

Filtreler için teknik terimler veya kodlar kullanmaktan kaçının, bunun yerine anlaşılabilir etiketleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, "Attribute_17" yerine "Renk" gibi kullanıcıların anlaması kolay etiketleri kullanabilirsiniz. Bu yaklaşım, kullanıcıların ihtiyaç duydukları filtreleri bulmalarını daha kolay hale getirir ve kafa karışıklığını azaltmaya yardımcı olur.

8. Uygulanan Filtrelere Genel Bakış Sunun:

Youtube, genel bir bakış sunarak uygulanılan filtreleri görüntülemenizi sağlıyor.

Uygulanan filtrelere genel bakış sunmak, kullanıcıların bir filtreyi kaldırmalarını veya değiştirmelerini kolaylaşabilir. Bu görünümü sağlamak için, sayfanın üst kısmında uygulanan filtrelerin bir listesini göstererek veya sayfanın yan tarafında filtrelerin görsel temsilinin görüntülenmesini içerebilir.

9. Görünüm Seçeneklerini Değiştirmeye İzin Verin:

Zara, farklı görünümler sunarak kullanıcılarına aradıkları ürünü bulmalarını kolaylaştırıyor.

Kullanıcılara liste veya ızgara görünümü gibi ürünlerin görüntülenme şeklini değiştirme olanağı vermek, aradıkları ürünleri bulmalarını kolaylaştırabilir. Örneğin, bir kullanıcı gömlek arıyorsa, ürünleri resimlerle birlikte ızgara görünümünde görmeyi tercih edebilirken, bir çift ayakkabı arıyorsa, ayrıntılı bilgiler içeren bir liste görünümünü tercih edebilir.

Filtreleme ve sıralama deneyimleri siteden siteye farklılıklar gösterebilmektedir. Bazen uygulama kullanırken veya web sitesinde gezinirken bu seçenekleri kaçırdığımızı hatta bulmaya çalıştığımızı fark ederiz. Bu durumların olmaması için buton yerlerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Kullanıcının cep telefonlarını sık kullanması, filtreleri nerede bulacağına dair beklentilerinin değiştirdiği anlamına gelmez. Kullanıcıların bulmasına yardımcı olmak için butonlarınızı sayfanın üst kısmında tutun. Yalnızca bir simgeye de güvenmeyin. Araştırmalara göre kullanıcıların mobil ve masaüstünde doğrudan simgelere baktıklarında, simgenin ne olduğundan emin olmadıkları için görev yolculuklarına devam ettikleri gözlemlenmiş. Bu durumun olmaması için simgeye bir etiket ekleyerek veya simgeyi tamamen kaldırarak sadece bir kelimeyle kullanıcılarınıza istedikleri deneyimi sunabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri düşünürsek, aradıkları ürünleri bulmalarını kolaylaştırarak ve bilinçli bir karar vermeleri için ihtiyaç duydukları tüm gerekli bilgileri sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz.

Ürün Doktoru ile girişiminize yönelik kullanıcı deneyimine birlikte bakalım. Filtreleme ve Sıralama seçeneklerini nasıl daha etkili hale getireceğini merak ediyorsan, hemen bir randevu oluşturabilir, girişimine yönelik uzman görüşmeni gerçekleştirebilirsin.

Ürün Doktoru İhtiyacına Birlikte Karar Verelim

Ürününüz için Check-up Yaptırın

Ürününüzün yardıma mı ihtiyacı var? Check-up paketlerimizle ilgili destek alın.

Online görüşme talebi oluşturun

Bu Yazıda Faydalanılan Kaynaklar

Girişimciler için Ücretsiz!

UX Kontrol Listesi

Girişimciler için hazırladığımız UX Kontrol Listesi şimdi yayında!
Kontrol Listesini indirerek girişiminizin UX ihtiyaçlarını önceliklendirin!

Kontrol Listesini Edinin

Mentörlerimizle Görüşün

En Hızlı Şekilde Ürününüzle İlgili Destek Alın!

İşlemleri tamamladıktan sonra en kısa sürede uzmanlarımızın uygun zamanı için bir bağlantı alacaksınız.

Mentörlerle Birebir Görüşün
No items found.

Servis Hakkında

UX Audit, bir web sitesinin ya da uygulamanın eksiklerini belirlemeye ve kullanıcı deneyimini kusursuz hale getirmeye yardımcı olur.  UX Audit servisimizi tercih ettiğinizde uzmanlarımız, ürününüzün mevcut kullanıcı deneyimini değerlendirirler. Bu değerlendirmeyi yaparken hem kişisel tecrübelerini hem de Jacob Nielsen tarafından oluşturulmuş "Sezgisel Analiz Maddeleri"ni dikkate alırlar.

Daha Fazlasını Öğren
Kullanıcı deneyiminizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin

Servis Hakkında

Bilinen bir yanılgının aksine Kullanıcı Arayüzü (UI), uygulamanızın veya web sitenizin sadece ne kadar güzel olduğuyla ilgili değildir, kullanıcı etkileşimini anlamak ve geliştirmekle ilgilidir. UI Audit, ürünün kendisini görsel dilde nasıl ifade ettiğine odaklanır ve hangi yönlerinin eksik olduğunu tespit eder.

Daha Fazlasını Öğren
Arayüz tasarımınızı değerlendirelim.

Diğer Blog Gönderileri

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.