Yatırımcı Sunumunuzu İkna Edici Kılan 10 İpucu!

Sunumlarınızı daha akılda kalıcı hale nasıl mı getirebiliriz? Harekete Geçirici Mesaj, Çarpıcı Görseller mi... Yatırımcı Sunumunuzu İkna Edici Kılan 10 İpucu Ürün Doktoru tarafından sunuluyor.

Check-Up Başlat

Sunumlarınızda karşınızdaki insanlara verdiğiniz mesajların yüzde kaçı akılda kalıyor? Sunumlarınızda doğru görselleri seçtiğinizden ve vurgularınıza dikkat ediyor musunuz? Bu sorular hemen hemen sunum hazırlayan ve sunan insanların akıllarına gelen sorulardan bazıları. Yatırımcı sunumları uzun sorgulamalar getirirken gerçekten karşıdaki insanları etkileme konusunda endişeleriniz varsa Ürün Doktoru sizlere 10 ipucu sunuyor.

1. Vizyon ve Hikaye

İkna edici olmasını istediğiniz sunumunuz sadece beslediğiniz kadar güçlüdür. Sunumlarınızda besleyeceğiniz materyalleri vizyonunuz ve markanıza uygun seçmeye özen gösterin. İyi bir gelecek vizyonu dikkatleri üzerinize çekmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Vizyonu daha kalıcı kılmak adına problemi nasıl keşfettiğinize yönelik hikayelere başvurabilirsiniz.

2. Gerçek Yaşam Problemi

Somutluk problemi anlamaya yardımcı olur. Sorunu ve çözümü gerçek yaşam örnekleriyle anlatarak somutlaştırın. Verimli iletişimi sağlamak amacıyla dinleyicileri çok fazla sıkmamalısınız. 15–20 dakikadan fazla süren slaytlar akılda kalıcılık oranını düşürmekte. Bazı durumlarda sunum yapmak için beş dakikanız olabilir ayrıntıları soru ve cevap kısmına bırakabilirsiniz.

3. Kısa ve Öz

Yatırımcılar kararlarını sunumun ilk otuz saniyesinde verirler, bu nedenden dolayı cümlelerinizi özenle seçmelisiniz. Sunduğunuz fikrin pazar potansiyeline dikkat edin. Bu potansiyeli sunacağınız ürün ya da hizmete olan ihtiyaç, iş fırsatına dönüştürme yolları, rekabet durumu gibi başlıklar altında inceleyebilirsiniz.

Kısa ve öz cümlelere örnek olarak sunum koçu ve saha danışmanı olan Sam Horn “Got Your Attention?: How to Create Intrigue and Connect with Anyone” kitabında bazı açılış cümlelerini örnek olarak gösteriyor.

  • “Her yıl 1.8 milyardan fazla aşı yapıldığını biliyor muydunuz?”
  • “Yapılan aşıların yarısının yeniden kullanılmış iğnelerle verildiğini biliyor muydunuz?”
  • “Önlemeye çalıştığımız hastalıkları yaydığımızı ve devam ettirdiğimizi biliyor muydunuz?”
  • “Mevcut maliyetin çok küçük bir kısmı için ağrısız, tek kullanımlık bir iğne olduğunu hayal edin.”
  • “Bunu hayal etmenize gerek yok; yarattık.”

4. Ayrıntıları Maddeleştir

Yatırımcılar neye yatırım yapacaklarını bilmek isterler. Bu nedenden dolayı size soru yöneltildiğinde cevabınızın hazır olması ve ayrıntılı bir tartışma için açık olmanız önemlidir. Sunulan ürün veya hizmete yönelik yatırımcılardan gelecek olan soru-cevap da dikkat etmeniz gerekenler:

1. Gereken ihtiyacın ne olduğuna dair verilerle desteklenmiş açıklama.

2. Sunulan ürün veya hizmetin içinde bulunduğu pazar büyüklüğünün tanımlanması.

3. Rakip analizi ve fırsatları, tehditleri, güçlü ve zayıf yönlerin belirlenmesi.

4. Hedeflenen pazara ulaşılması için kullanacağınız stratejileri tanımlayın.

5. İş modelinizde gelir-gider kaynaklarının belirlenmesi.

5. İnsana Yatırım

Yönetim ekibiniz ne kadar güçlü, başarınız finansal kaynaklara ulaşma açısından kritik bir öneme sahiptir. Yatırımcılar sadece kağıt üzerindeki fikirlere değil insanlara da yatırım yaparlar. Yatırımcı bu durumda sağladığı kaynağı teslim edebileceğinden emin olmak isteyecektir. Bu durumda yöneticinizin deneyimi, sektör bilgisi, işlevsel becerilerini vurgulayın. Kurumsal ve danışma kurullarından da hızlıca bahsedebilirsiniz.

6. Sunumu Somutlaştır

Herkesin anlayabileceği dili konuşabilmek, sunumda teknikten ziyade sade bir dili tercih etmek sunumu somut tutabilmek için kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple konuşmanız boyunca soyutlamalardan ziyade ayrıntılarla ve sade bir dil kullanmaya özen gösterin. Sektör içinde kullanılan kelimeler sizlerin sektör bilgisine yönelik ipuçları barındırır ancak bilinmeyen ve karmaşık tanımlarda bilmeyen insanları dışlamanın bir yoludur.

7. Harekete Geçirici Mesaj

Yatırımcı sunumunuzu yaparken harekete geçirici bir mesaj vermek motivasyonu etkiler. İstenilen para miktarını, parayı nasıl harcamayı planladığınızı, ne kadar kazanıp ve ne zaman karlı olacağınızı belirtmek motivasyonunuzu nasıl harekete geçirdiğinizi yansıtır. Sunduğunuz hizmet ve ürünün vizyonu açısından harekete geçirici seçenekleri sıralayabilirsiniz.

8. Okunabilir Slayt

Sunum konuşmanızı hazırlarken daha anlaşılabilir kılmak için yapılabilecekler mevcut. Örneğin madde işaretleri, yazı tipi ve boyutu, vurgulama için büyük harflerin kullanımı, gövde metninin yer aldığı yer ve boyutu, arka plan renginden farklı olan bir yazı rengi sunumu anlaşılabilir kılma yollarından bazıları.

Açık arka plan üzerinde koyu yazı tiplerini tercih edebilirsiniz, koyu bir arka plan içinde tam tersini yapabilirsiniz. Sunumda grafikleri kullanarak farklı bir bakış sağlamak mümkün ancak aşırı yüklenmeyin.

Slayt hazırlama konusunda farklı bir bakış açısı sunabilecek olan Nancy Duarte’nin yazdığı Slide:ology kitabı harika bir kaynak olacaktır.

9. Sunum Provası ve Pratik

Yatırımcılar tarafından sizlere gelebilecek soruların listesini hazırlayabilir ve üzerinde düşünüp yanıtlayabilirsiniz. Sorulara yönelik öngörüde bulunurken diğer görüşmelerinizde gelen sorulardan ve gözlemlerden beslenebilirsiniz. Takım olarak sunum yapıyorsanız, kimin hangi konuları ele alacağını, ne tür soruları kimin cevaplayacağı konularını önceden tartışın ve belirleyin. Takımdaki arkadaşlarınızın uzmanlık alanlarına yönelik soruları cevaplamasına olanak tanıyın. Sonrası daha çok Tekrar, Tekrar, Tekrar!

10. Tutkunu Göster

İyi bir sunum, dinleyicileri heyecanlandırır ve enerji verir. Sunduğunuz ürün ve hizmete yönelik mali durum, rekabet, pazar potansiyeli ve fikir önemli ancak içinizdeki motivasyonu da göstermelisiniz. Bu motivasyonu göstermeli ve paylaşmalısınız. Sunumunuzu yaparken vurgulara dikkat etmekle beraber duygu durumunuzu da kontrol etmelisiniz. Enerjinizi ve güler yüzünüzü kullanın.

Ürün Doktoru sizler için sunumunuza yönelik ikna edici 10 ipucuyu sizlerle paylaştı. Uzmanlarımız ile yatırımcı sunumunuz üzerine çalışmak ister misiniz? Hemen Check-Up başlatabilir sunumlarınız için ağrı kesici etkisini birlikte keşfedelim.

Ürün Doktoru İhtiyacına Birlikte Karar Verelim

Ürününüz için Check-up Yaptırın

Ürününüzün yardıma mı ihtiyacı var? Check-up paketlerimizle ilgili destek alın.

Online görüşme talebi oluşturun

Bu Yazıda Faydalanılan Kaynaklar

Girişimciler için Ücretsiz!

UX Kontrol Listesi

Girişimciler için hazırladığımız UX Kontrol Listesi şimdi yayında!
Kontrol Listesini indirerek girişiminizin UX ihtiyaçlarını önceliklendirin!

Kontrol Listesini Edinin

Mentörlerimizle Görüşün

En Hızlı Şekilde Ürününüzle İlgili Destek Alın!

İşlemleri tamamladıktan sonra en kısa sürede uzmanlarımızın uygun zamanı için bir bağlantı alacaksınız.

Mentörlerle Birebir Görüşün
No items found.

Servis Hakkında

Startup’ların her geçen gün önem kazandığı ve sayısının arttığı bir dönemden geçiyoruz. Bu durum ise yatırımcı bulmak konusunda rakiplerinizi geride bırakma gerekliliği yaratıyor. Sermaye artırmak, değerli ittifaklar sağlamak veya paydaşlarınızı sizinle ortaklıklarını sürdürmeye ikna etmek için onlara içerisinde ikna edici verilerin de yer aldığı bir dokümanlar seti sunmalısınız. Startup sunum dosyası olarak da adlandırabileceğimiz bu dosyanın içeriğini Pitch Deck Review hizmetimizle sizin için inceliyor ve geri bildirimlerde bulunuyoruz.

Daha Fazlasını Öğren
Yüksek isabetli sunum hazırlamanıza ve yatırımcılarınızı ikna etmeye yardımcı olalım.

Servis Hakkında

Kısaca AR-GE olarak adlandırılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülebilir olmak için finansal desteğe ihtiyaç duyar. İyi bir fikriniz ya da ürününüz olabilir ancak bu girişiminizin yatırımcılar tarafından anlaşılması ve gereken desteği alması için yeterli değildir. Bazen fikirlerinizin veya ürettiğiniz yeniliklerin test edilmesi ve profesyonel bir göz tarafından değerlendirilmesi gerekir. AR-GE Audit hizmetimizi tercih ettiğinizde inovasyon kapasitenizi ölçeriz ve fikirlerinize uygun finansman kaynaklarını belirlemenize yardımcı oluruz.

Daha Fazlasını Öğren
AR-GE destek potansiyelinizi keşfetmenize yardımcı olalım.

Diğer Blog Gönderileri

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.